کمپانی فوناک بیشتر از ۵۰ سال سابقه ی فعالیت در طراحی و تولید سمعک و سایر تجهیزات شنوایی را داراست و به خصوص در زمینه ی طراحی و تولید سمعک برای کودکان و نوزادان همواره پیشرو بوده است، محصولات شنوایی این کمپانی به بیشتر از صد کشور در دنیا صادر می شود.

کمپانی فوناک با همکاری با دانشمندان درجه ی یک دنیا و تحقیق در لابراتوارها و آزمایشگاه های فوق تخصصی خود، و با حساسیت بالا بر نیازهای فردی کاربران، توانسته است در طول سالیان، محصولاتی طراحی و تولید کند که بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و پاسخگوی نیاز کاربران بوده اند.

تاریخچه سمعک فوناک

کمپانی سمعک و تجهیزات شنوایی فوناک یکی از مشهورترین کمپانی های تولید سمعک  در دنیا است که از سال ۱۹۴۷ در کشور سوئیس و با نام Elektroakustik fur AG شروع به فعالیت کرده است. و بعدها در سال ۱۹۶۵ نامش را به Phonak AG تغییر داد که با همین نام در عرصه ی علم شنوایی مشهور شد.

در حال حاضر سمعک فوناک زیر مجموعه ای از گروه سونووا sonova می باشد که علاوه بر فوناک، کمپانی های یونیترون و هانساتون بعلاوه ی دستگاه کاشت حلزون advanced bionics زیرمجموعه ی این گروه هستند.

در سال ۱۹۷۸، کمپانی فوناک سمعک super front را طراحی کرد که بیشترین مقدار تقویت در آن لحاظ شده بود. و بعدها در سال ۱۹۹۹ یکی از نخستین سمعک های کاملا دیجیتال با گیرنده ی FM با نام Claro را طراحی کرد. در سال ۲۰۰۷ کمپانی فوناک نسل سوم سمعک های دیجیتال خود را وارد بازار کرد و شعار کمپانی خود را به life is on تغییر داد تا ثابت کند، اولویت این کمپانی ارتقاء کیفیت زندگی کاربران است.

انواع سمعک فوناک

شیوه ی نام گذاری برند فوناک با سایر کمپانی ها کمی فرق می کند. این کمپانی محصولاتش را از نظر تکنولوژی به چهار گروه Essential، Standad، Advanced و Premium تقسیم می کند.

و برای نشان دادن هرکدام از این سطوح تکنولوژی از اعداد استفاده می کند:

 • تکنولوژی Premium یا عالی: شماره ۹۰
 • تکنولوژی Advanced یا پیشرفته: شماره ۷۰
 • تکنولوژی Standard یا استاندارد: شماره ۵۰
 • تکنولوژی Essential یا پایه: شماره ۳۰

سمعک های فوناک از نظر ظاهری نیز به چهار گروه تقسیم می شوند:

 • سمعک های پشت گوشی با نام Bolero
 • سمعک های داخل گوشی با نام Vitro
 • سمعک های ریک (RIC/RITE) با نام Audeo
 • سمعک های پشت گوشی خیلی قوی با نام Naida

دسته بندی دیگر سمعک های فوناک براساس سیستم های پردازشی یا پلت فرم استفاده شده در سمعک است. این سیستم های پردازشی به صورت زیر هستند:

 • حرف M که نشان‌دهنده پلت‌فرم Marvel است.
 • حرف B که نشان‌دهنده پلت‌فرم Belong است.
 • حرف V که نشان‌دهنده پلت‌فرم Venture است.
 • حرف Q که نشان‌دهنده پلت‌فرم Quest است.

 

نکات دیگری که ممکن است در نامگذاری سمعک ها ذکر شوند، سایز باتری سمعک است که ممکن است ۱۰، ۳۱۲، ۱۳ یا ۶۷۵ باشد، استفاده از حرف R در نامگذاری سمعک به این معناست که باتری سمعک قابل شارژ است و استفاده از T به معنای وجود تله کویل در سمعک است.

برای مثال نامگذاری یکی از سمعک های فوناک را باهم بررسی می کنیم:

سمعک ۷۰ RT  Audeo M فوناک

 • Audeo: از نظر ظاهری این سمعک ریک (RIC) است.
 • M: از سیستم پردازشی (پلت‌فرم) مارول (Marvel) استفاده می‌کند.
 • ۷۰: از نظر سطح تکنولوژی پیشرفته (Advanced) می‌باشد.
 • R: قابل‌شارژ است.
 • T: دارای مدار تله‌کویل است.

آخرین تکنولوژی های فوناک

همانگونه که گفته شد، جدیدترین سیستم پردازشی یا پلت فرم ارائه شده از کمپانی فوناک، پلت فرم مارول Marvel نام دارد. مدل های گوناگونی سمعک برای کاربران مختلف با این پلت فرم ساخته شده است.

نخستین سمعک از پلت فرم مارول سمعک Audeo است، این گروه از سمعک ها ۵ عضو دارند، که دو مدل از این سمعک ها قابل شارژ و سه مدل دیگر باتری سایز ۳۱۲ مصرف می کنند.

سمعک های پلت فرم مارول در هر چهار سطح تکنولوژی ۳۰، ۵۰، ۷۰ و ۹۰ طراحی و تولید می شود.

این کمپانی پس از تولید سمعک Audeo Marvel مدل قوی تر نایدا مارول naida marvel را طراحی و به بازار عرضه کرد. در حال حاضر تنها مدل SP این سمعک با سایز باتری ۱۳ در بازار عرضه شده است.

اکثر کمپانی های تولید سمعک و تجهیزات شنوایی مانند سیگنیا، ویدکس، اتیکن، ریساند و...  برای اتصال بدون واسطه و مستقیم سمعک ها به گوشی های هوشمند، سمعک هایی مخصوص آیفون یا made for iphone طراحی کردند. اما کمپانی فوناک برای متصل کردن سمعک هایش به گوشی های همراه مسیر دیگری را انتخاب کرد.

کمپانی فوناک برای اتصال سمعک ها به گوشی های هوشمند از تکنولوژی بلوتوث استفاده کرد، به این ترتیب هر گوشی ای که مجهز به بلوتوث باشد قابلیت اتصال به سمعک های فوناک را خواهد داشت. علاوه بر این، با استفاده از این روش نه تنها اتصال به گوشی های همراه به راحتی ممکن خواهد بود، بلکه کاربر می تواند سمعک را به هر دستگاه بلوتوث دار دیگری نیز متصل کند.

پلت فرم مارول این امکان را به کاربران می دهد که از طریق هر دستگاه بلوتوث داری مانند گوشی، کامپیوتر یا حتی تلویزیون، صدا را به شکل مستقیم و استریو از سمعک خود بشنوند.

سمعک های مارول کمپانی فوناک یک سیستم مدیریت صدا به نام Autosense 3,0 نیز دارند، که در مقایسه با پلت فرم های قبلی، محیط های شنیداری را بهتر شناسایی کرده و به شکل اتوماتیک و دقیق عملکرد خود را با محیط شناسایی شده تطبیق می دهد.

سیستم Autosense 3.0 صداهای اطراف را شناسایی و طبقه بندی کرده و بعد با توجه به محیط شناسایی شده تنظیمات خود را به گونه ای سازگار میکند تا کاربر شنیدار بهتری داشته باشد.

قابلیت های سمعک Marvel

اتصال مستقیم و استریو

در سمعک مارول صدا از تمام وسیله های مجهز به بلوتوث از جمله آیفون، آیپد و آیپاد، گوشی های اندروید، کامپیوتر و لپتاپ یا هر دستگاه دیگری، به شکل استریو و بدون نیاز به رابط قابل انتقال است و سمعک عملکردی مشابه هندزفری خواهد داشت.

انتقال صدا از تلویزیون به سمعک

از طریق سمعک های مارول فوناک می توانید صدا را از تلویزیون های بلوتوث دار به سمعک مستقیما منتقل کنید. برای تلویزیون هایی که بلوتوث ندارند نیز می توانید، از طریق وسایل جانبی کمپانی فوناک Phonak TV صدا را از تلویزیون به سمعک خود منتقل کنید.

قابلیت شارژ

سمعک های مارول این کمپانی قابل شارژ هستند و با یک بار شارژ کردن سمعک می توانید یک روز بطور کامل از آن استفاده کنید.

قابلیت انجام تنطیمات از راه دور

با استفاده از سمعک Marvel اودیولوژیست می تواند بدون مراجعه ی حضوری و از طریق اینترنت سمعک شما را تنظیم کند.

RogerDirect

برای اولین بار کاربران قادر خواهند بود، صدا را از دستگاه‌های Roger به‌طور مستقیم به سمعک‌ها ارسال کنند.

قابلیت ارتقاء

با استفاده از سمعک Marvel ارتباط کامل بین دو گوشی برقرار می شود و قابلیت بروزرسانی نیز خواهد داشت.

سمعک Audeo Marvel R فوناک

جدیدترین سمعک از سمعک های قابل شارژ برند فوناک، مدل Audeo Marvel R  است که قابلیت اتصال به تمام تلفن های بلوتوث دار را دارد، و در طراحی این سمعک از بلندگوهای مختلف با قدرت های متفاوت استفاده شده است تا برای کاربران مختلف با میزان کم شنوایی سطحی متوسط و شدید قابل استفاده باشد. این سمعک را می توان از طریق بلوتوث به هر گوشی تلفن همراهی وصل کرد و صداهای مختلف و تماس های تلفنی را از طریق آن به شکل استریو از هر دو گوش شنید.

سمعک Audeo Marvel 312

ای مدل سمعک از برند فوناک، از نظر ظاهری مدل ریک یا RIC است، خیلی کوچک و کاملا نامرئی می باشد و سایز باتری آن نیز ۳۱۲ است. در این مدل هم می توان با توجه به عمق ناشنوایی کاربر، از بلندگوهایی با قدرت های مختلف استفاده کرد تا شنوایی ملایم تا عمیق را پوشش دهد. سمعک Audeo Marvel 312 تله کویل ندارد، ولی وایرلس است و مستقیما به تمام تلفن های همراه مجهز به بلوتوث وصل میشود،و تماس های تلفنی و هر فایل صوتی موجود در گوشی را می توان به شکل استریو و هردو گوش از طریق سمعک شنید.

سمعک Audeo Marvel 312T فوناک

این مدل سمعک هم مشابه سمعک Audeo Marvel 312 است با این تفاوت که سمعک مدل Audeo Marvel 312T همانطور که از نامش مشخص است دارای تله کویل است در حالیکه در مدل قبلی تله کویل وجود نداشت. 

سمعک Audeo Marvel 13T فوناک

این سمعک هم شبیه سمعک هایی که در بالا به آنها اشاره شد بوده و از نوع ریک RIC است، همچنین اسن سمعک دارای تله کویل نیز می باشد. فرق این سمعک با مدل های قبلی در سایز باتری آن است، سایز باتری این سمعک ۱۳ بوده و اندازه ی آن کمی بزرگتر از مدل ۳۱۲T است. 

سمعک Audeo Marvel RT فوناک

 این سمعک هم مدل ریک RIC است و مجهز به تله کویل است. سمعک Audeo Marvel RT شبیه مدل Audeo Marvel R است و قابل شارژ نیز هست.

سمعک‌ نایدا مارول (Naida Marvel) فوناک

کمپانی فوناک بیشتر از هفتا د سال است که در زمینه ی سمعک و تجهیزات شنوایی فعالیت می کند و به رشد کیفیت زندگی افراد کم شنوا در طی این سال ها بسیار کمک کرده است. با طراحی و تولید هر محصول و تکنولوژی جدید، گامی تازه در مسیر بهینه سازی عملکرد سمعک ها و بهبود کیفیت زندگی افراد کم شنوا برداشته اند.

پس از سال ها تحقیق و بررسی در لابراتوارهای مجهز، فوناک آخرین تکنولوژی خود را به دنیا معرفی کرد که بر قدرت و شفافیت صدا تمرکز کرده است.

این سمعک چند منظوره با استفاده از تکنولوژی های جدید و مدرن تجربه ی متفاوت و بسیار جذابی را برای کاربر رقم می زند. از ویژگی های این سمعک فوق العاده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صدای قدرتمند و شفاف
 • اتصال بی‌سیم (وایرلس) به تلفن‌های هوشمند (iOS و Android)، تلویزیون، میکروفون Roger و سایر دستگاه‌ها
 • قابل‌اعتماد
 • مجهز به اپلیکشن‌های هوشمند
 • درک گفتار عالی در فضاهای شلوغ و پرنویز با استفاده از Roger
 • نیاز به تلاش شنیداری کم تر در محیط های پر نویز
 • فراخوانی بهتر حافظه در نویز
 • اتصال بلوتوثی

سمعک های نایدا مارول بطور قطع بهترین تجربه ی شنیداری شما در طول سال های استفاده از سمعک خواهند بود و به محض استفاده از آنها تفاوت در کیفیت صدا را متوجه خواهید شد. کمپانی فوناک مدعی است که با پیشرفت دائم تکنولوژی های مورد استفاده ی خود و بهبود عملکرد این تکنولوژی ها توانسته است سمعک های نایدا مارول با این کیفیت صدا را طراحی و تولید کند.

تکنولوژی مورداستفاده در سمعک نایدا مارول صداها را کاملا تفکیک کرده و تشخیص می دهد و آنها را در حافظه ی خود طبقه بندی می کند تا با شرایط شنیداری کاربر منطبق شود.

این سمعک با استفاده از Roger به شما کمک می کند تا در محیط های پر نویز و حتی از فاصله های دور درک شنیداری بهتری داشته باشید و با تلاش شنیداری کمتری از شنیدن لذت ببرید.

با کیفیت شنیدن به شما کمک خواهد کرد تا فعالانه تر در گفتگوها شرکت کنید و ارتباط برقرار کنید و همین امر باعث افزایش اعتماد بنفس شده و کمک می کند تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید. داشتن ویژگی هایی مانند کیفیت صدای عالی، امکان اتصال به گوشی های همراه و تلویزیون دلایل خوبی برای انتخاب این سمعک فوق العاده است.

ویژگی های منحصر بفرد سمعک نایدا مارول از برند فوناک

برقراری ارتباط با دیگران بخش بسیار مهم و بزرگی از زندگی روزمره ما است و مشکل در برقرای ارتباط با دیگران می تواند بسیار بر زندگی اجتماعی ما تاثیرگذار باشد. سمعک نایدا مارول، سمعکی است که یه شما کمک خواهد کرد تا به راحتی از طریق تماس های تلفنی یا فایل های صوتی گوشی تلفن همراه خود، اپلیکیشن ها یا سایر دستگاه های الکترونیکی، اصوات را با کیفیتی و قدرتی عالی شنیده و روابط خود را مدیریت کنید.

قابلیت ارتباط وایرلس با گوشی های هوشمند

سمعک نایدا مارول از برند فوناک، نخستین سمعک پشت گوشی قدرتمند در جهان است که می تواند صدا را مستقیما به گوشی های تلفن همراه یا سایر دستگاه های بلوتوث دار ارسال کند.

با این قابلیت حتی چنانچه تلفن همراه شما نزدیکتان نباشد، می توانید از طریق سمعک و با فشردن یک دکمه تماس را پاسخ داده یا رد کنید. همچنین قادر خواهید بود تا تماس های تلفنی خود را از طریق سمعکتان، بدون نقص و با وضوح بشنوید.

ارتباط سمعک با تلویزیون و دیگر رسانه ها

تکنولوژی مورد استفاده ی سمعک نایدا مارول فوناک برای پخش صدای تلویزیون و استریو، تکنولوژی AirStream است. می توانید با استفاده از رابط تلویزیون یا TV Connector تلویزیون یا دستگاه صوتی خود را به سمعک متصل کنید و برنامه های محبوبتان را تماشا کرده یا بشنوید.

عملکرد این سیستم، کاملا مشابه وصل کردن هدفون بی سیم به تلویزیون خواهد بود، با این تفاوت که کیفیت حتی بهتری را تجربه خواهید کرد، زیرا تکنولوژی مورد استفاده در سمعک نایدا مارول به گونه ای است که سیگنال های گفتاری را از موسیقی تفکیک کرده و بنابراین کیفیت صدای بهتری را به گوش شما خواهد رساند. 

ضمن اینکه استفاده از هدفون در دراز مدت بر میزان کم شنوایی شما تاثیر بدی خواهد داشت، درصورتیکه با استفاده از این سمعک و رابط تلویزیون، سیستم شنوایی شما به هیچ وجه دچار مشکلی نخواهد شد.

 وسیله جانبی پارتنرمیک PartnerMic

همانطور که پیش تر اشاره شد، سمعک نایدا مارول مجهز به تکنولوژی AirStream است که این فن آوری برای پخش کردن صدا از وسیله ای به نام PartnetMic استفاده می کند، برای مکالمات تک به تک استفاده از این وسیله می تواند مفید باشد، و بدون توجه به موقعیت همواره جهت دار است.

از ویژگی های PartnerMic می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اتصال وایرلس (بی‌سیم) به تلفن‌های هوشمند iOS و Android
 • اتصال وایرلس (بی‌سیم) به انواع وسایل الکترونیکی روزمره
 • استفاده از سمعک مانند هدفون‌های استریو بی‌سیم یا هندزفری
 • ارسال طولانی مدت صدا از تلویزیون به سمعک از طریق رابط تلویزیون و با کمک فن‌آوری AirStream
 • با استفاده از تکنولوژی راجر Roger عملکرد شنوایی شما بهبود خواهد یافت.

راجر، در موقعیت هایی که شلوغی و نویز زیاد باشد، یا منبع صدا در فاصله ای نسبتا دور از شما قرار داشته باشد، می تواند به شما کمک کند تا شنوایی بهتری داشته باشید و این شرایط بر شنوایی شما تاثیر بدی نداشته باشد.

در چنین موقعیت هایی میکروفون راجر با افزایش صدای بلندگو و انتقال بی سیم آن به گوش کاربر، همراه با کم کردن صدای پس زمینه، به شما کمک خواهد کرد.

فن آوری راجر سمعک نایدا مارول، امکانی به نام RogerDirect به کاربر ارائه می دهد که به وسیله ی آن صدا مستقیما و بدون نیاز به استفاده از گیرنده های خارجی، به سمعک فرستاده می شود. با وجود این ویژگی کاربر می تواند به راحتی در همه ی گفتگوها شرکت کرده و حتی در فضاهایی شلوغ و پر نویز مانند مهمانی ها یا جلسه های کاری فعالانه حضور یابد.

از امکاناتی که تکنولوژی راجر در اختیار شما قرار می دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حل شدن چالش حضور در فضاهای شلوغ و پر سروصدا
 • درک گفتار عالی در فضاهای پر نویز و حتی در فاصله های بیشتر
 • ابعاد کوچک و ظریف و ظاهری ساده و شیک
 • مقاومت بسیار بالا در برابر نفوذ آب و رطوبت با IP68
 • مقاومت بسیار بالا در مقابل گرد و غبار با IP68
 • استفاده ی آسان در کل طول روز و هر روز

درجه مقاومت IP68 در سمعک نایدا مارول نشان می دهد که این سمعک در مقابل گرد و غبار بسیار مقاوم بوده و حتی براساس استاندارد IEC60529 غوزه ور بودن سمعک نایدا  مارول برای ۶۰ دقیه یا یک ساعت در زیر آب، یا برای ۸ ساعت در محفظه ی گرد و غبار، آسیبی به این سمعک وارد نخواهد کرد.

کمپانی فوناک مدعی است که از سال ۱۹۷۸ که نخستین سمعک بسیار مقاوم در برابر نفوذ آب و گرد و غبار را به بازار عرضه کرده است، تا به امروز همیشه روش هایی برای بهبود شنوایی از طریق سمعک برای کاربران ایجاد کرده است تا افراد با کم شنوایی های سطحی تا عمیق بتوانند به شنوایی نرمال و طبیعی نزدیک شوند.

سمعک نایدا مارول از برند فوناک، در پر چالش ترین موقعیت های شنیداری نیز قابل اتکا خواهد بود و با تکیه بر آن می توانید تمام برنامه های روزانه ی خود را به راحتی پیش ببرید.

اپلیکیشن های سمعک فوناک

اپلیکیشن myPhonak

برای استفاده مفیدتر و هوشمندانه تر از سمعک های مارول، کمپانی فوناک اپلیکیشن MyPhonak را طراحی کرد. با استفاه از ویژگی های مختلف این اپلیکیشن می توانید با اعتماد به نفس بالاتر و راحتی بیشتری زندگی کنید و نیازهای شنوایی خود را برطرف سازید.

ویژگی های اپلیکیشن MyPhonak

 • کنترل از راه دور: می توانید صدای سمعک خود را از طریق ریموت کنترل کم یا زیاد کرده، برنامه ای خاص را اجرا کنید یا تنظیمات شخصی مورد نظر خود را اعمال کنید.
 • پشتیبانی از راه دور: اودیولوژیست یا شنوایی سنج با استفاده از این ویژگی قادر خواهد بود سمعک فوناک را بررسی و تنظیم کند.
 • یادداشت‌برداری شنوایی: تجربه شنوایی خود را ضبط کرده و نظرات خود را با اودیولوژیست به اشتراک بگذارید.
 • سمعک‌ من: اطلاعات کاملی درمورد شرایط باتری سمعک، برنامه‌ها و آمارهای شخصی‌سازی شده خود دریافت کنید.

اپلیکیشن گفتار به متن (myCall-to-Text)

صحبت کردن از طریق تلفن برای افراد کم شنوا می تواند کمی مشکل ساز باشد بخصوص در موقعیت هایی که نویزها و صداهای مزاحمی هم در پس زمینه حضور دارند. با استفاده از ویژگی اتصال وایرلس سمعک های مارول، دیگر احتیاجی نخواهد بود که تلفن نزدیک گوش کاربر قرار بگیرد و صدا مستقیما از طریق سمعک به گوش کاربر خواهد رسید.

علاوه بر این با استفاده از اپلیکیشن تبدیل گفتار به متن می توانید حرف های مخاطب خود را علاوه بر شنیدن از طریق سمعک، روی صفحه نمایش نیز بخوانید. این اپلیکیشن به کاربران اجازه می دهد تا آنچه را از طریق تلفن هوشمند خود می شنود به بیش از ۸۰ زبان، درست مانند زیرنویس فیلم ها بخوانند.

با استفاده از اپلیکیشن تبدیل گفتار به متن هیچ مکالمه ای را از دست نخواهید داد و قادر خواهید بود با هرکس و هرکجا ارتباط برقرار کنید.

ویژگی های اپلیکیشن تبدیل گفتار به متن سمعک های مارول فوناک

 • در تماس های تلفنی، مکالمات خود را بشنوید و بخوانید.
 • مخاطب شما نیازی به استفاده از تلفن هوشمند یا هیچ گوشی خاص، یا نصب اپلیکیشن مخصوص برای تماس با شما نخواهد داشت.
 • می توانید مکالمات خود را که از طریق اپلیکیشن تبویدل به متن شده اند، ذخیره کنید.
نمایش بازخورد های بیشتر

افزودن دیدگاه جدید

کاربر گرامی شماره تماس، ایمیل شما به هیچ عنوان روی وب سایت رادیوکودک نمایش داده نخواهد شد. اگر می خواهید نام شما نیز بصورت عمومی نمایش داده نشود از عبارت "ناشناس" استفاده نمائید. برای مشاهده بازخوردهای بیشتر در این قسمت کلیک کنید.